adorable-animal-canine-1254140

Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze mogą wywołać u psów poważne choroby, m.in. babeszjozę i boreliozę. Jak zapewnić psu ochronę przed kleszczami? Jakie środki są najlepsze na kleszcze i czy warto zaszczepić psa przeciwko chorobom odkleszczowym?

Sezon na kleszcze trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a największy ich wysyp notuje się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja oraz od końca sierpnia do października. W tych też miesiącach należy szczególnie zadbać o ochronę psów i kotów. W przypadku kleszczy powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” ma niebagatelne znaczenie, ponieważ ryzyko zakażenia groźnymi chorobami odkleszczowymi jest duże (przeciętnie co trzeci kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych bakterii), a leczenie długie, kosztowne i nie zawsze skuteczne.

Główne choroby przenoszone przez kleszcze to babeszjoza, borelioza i erlichioza.

Do zakażenia dochodzi przez kontakt krwi zwierzęcia ze śliną kleszcza-nosiciela. Im dłużej kleszcz tkwi w ciele psa, tym większe jest ryzyko zakażenia którąś z chorób.

Ochrona psa przed kleszczami – przegląd sierści

Pierwszą czynnością, którą powinna wejść nam w nawyk po powrocie ze spaceru z psem, to dokładne obejrzenie jego skóry, ze szczególnym uwzględnieniem okolic brzucha, uszu, ogona i pachwin. Dotyczy to przede wszystkim psów, które biegały wśród leśnych zarośli, łąk i wysokich traw, ale także w miejskich parkach, trawnikach  i przydomowych ogrodach.

Jeśli zauważymy u psa kleszcza, natychmiast powinniśmy go usunąć za pomocą pęsety. Chwytamy kleszcza tuż przy skórze i wykręcamy go ze skóry zgodnie z ruchem wskazówek zegara, uważając, by w ciele nie została główka. Miejsce po usuniętym kleszczu dezynfekujemy jodyną. Mniej wprawione osoby mogą użyć specjalnych szczypców lub lassa do usuwania kleszczy, dostępnych w sklepach zoologicznych i aptekach.

Absolutnie nie należy wyciskać kleszcza, wyrywać, smarować go tłuszczem lub innymi substancjami. Istnieje dość duże ryzyko usunięcia tylko części kleszcza, np. pozostawienia w ciele główki, lub zmiażdżenia go i spowodowania wymiotów pochłoniętej treści wraz z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli nie potrafimy samodzielnie wyrywać kleszcza, najlepiej powierzyć to zadanie fachowej ręce weterynarza.

Preparaty przeciwkleszczowe

Przed wyjściem z psem, należy zabezpieczyć go preparatem przeciw kleszczom i założyć specjalną obrożę nasączoną substancją działającą kleszczobójczo. W sklepach zoologicznych i u weterynarzy dostępne są spraye, preparaty do wkrapiania w skórę (spot on) oraz obroże przeciwkleszczowe. Ich działania polega na uwalnianiu substancji czynnych wraz z łojem wydzielanym przez gruczoły łojowe zlokalizowane w skórze psa. Kontakt kleszcza z wydzieliną sprawia, że ginie on w ciągu kilkunastu godzin. Tego typu preparaty nie są toksyczne dla psa, lecz należy pilnować, by pies w pierwszych dniach po aplikacji nie lizał spryskanej sierści. Można natomiast kąpać psa – substancja wchłania się w skórę, więc nie ma obaw, że zostanie zmyta w czasie kąpieli. W zależności od środka, częste kąpiele mogą czasami osłabiać działanie preparatu.

Stosując ochronę zewnętrzną w postaci preparatów przecwkleszczowych należy pamiętać, że są to środki działające przez określony przez producenta czas. Po jego upływie należy zaaplikować środek ponownie.

Szczepionka przeciwko boreliozie

Najskuteczniejszą ochroną psów przeciwko chorobom odkleszczowym jest ochrona immunologiczna w postaci szczepionki. Na rynku dostępna jest szczepionka dla psów przeciwko boreliozie i od niedawna także przeciwko babeszjozie. Szczepionki zawierają szczepy bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie tych chorób u psów. Kleszcz posilając się krwią zaszczepionego czworonoga, pobiera przeciwciała, które powodują obumieranie w organizmie kleszcza chorobotwórczych krętków i tym samym przerwania nosicielstwa.

Przeciwko boreliozie można szczepić psy dorosłe i szczenięta od 12 tygodnia. Szczepienie przebiega dwustopniowo w odstępach od 3 do 5 tygodni między jedną i drugą iniekcją. Później w odstępach jednorocznych wykonuje się szczepienia przypominające.

Kwestię szczepienia psa przeciwko chorobom odkleszczowym najlepiej omówić z weterynarzem.

Podziel się tą wiedzą

© 2019 ANIMAL GARDEN |  Created with ♡ by Gienia Creative