adorable-animal-cat-20787

Jak rozpoznać objawy bólu u kota

Dbamy o niego, pielęgnujemy, dajemy dobrą karmę, a mimo to nie jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, gdy kot jednak zacznie cierpieć. Przyczyny bólu są przeróżne. Ważne jest, aby szybko rozpoznać, że naszemu pupilowi coś dolega. Kluczowe znaczenie ma tutaj obserwacja nietypowych zachowań. Jakie są najczęstsze objawy bólu u kota?

Objawy kociego bólu – gdy zwierzę zachowuje się inaczej niż zwykle

Kot oczywiście nie potrafi powiedzieć, że coś go boli. W odróżnieniu od psa rzadko daje też temu wyraz w postaci pisków. Wynika to z jego natury – te zwierzęta cierpią w ciszy i w samotności. Dlatego właśnie tak duża odpowiedzialność spada na właściciela, który musi obserwować swojego pupila i w porę zareagować, gdy zauważy coś niepokojącego.

Kota boleć może wszystko. Nie zawsze winne są urazy mechaniczne. Czasami bóle są związane z chorobami narządów wewnętrznych, bardzo często z bólem zębów i bólem głowy. W takiej sytuacji kot zacznie zachowywać się nietypowo. Jak? Przede wszystkim może unikać kontaktu, paniką reagować np. na próbę dotknięcia. Zmienią się też jego przyzwyczajenia – może odmawiać jedzenia lub jeść w nietypowych porach.

Nie lekceważ czytelnych objawów

Klasycznym zachowaniem cierpiącego kota jest także intensywne lizanie bolącego miejsca. Zdarza się także, że zwierzę przestaje się interesować domownikami, unika zabawy, a nawet staje się agresywne. Zawsze w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który zlokalizuje źródło bólu i wdroży leczenie.

Warto wiedzieć

Gdy kot zaczyna intensywnie miauczeć i zawodzić, jest to już dla właściciela sygnał alarmowy. Oznacza to bowiem, że zwierzę naprawdę cierpi.

Jeśli właściciel nie reaguje, to kolejnymi symptomami kociego cierpienia będą utrata wagi, apatia, zaburzenie regularności wypróżnień oraz intensywne linienie. Łatwo się domyślić, że przedłużanie tego stanu w prostej linii może prowadzić nawet do śmierci pupila.

Co dokładnie boli kota?

Precyzyjne rozpoznanie źródła bólu nie jest proste, choć zwierzę może także dawać nam wskazówki. Te najbardziej czytelne to:

  • energiczne potrząsanie głową, mrużenie oczu, wstręt przed światłem, uderzanie głową o różne przedmioty – są to symptomy bólu głowy;
  • drgawki, wyginanie się, unikanie kontaktu, rzadkie wypróżnianie, spadek aktywności i problemy z chodzeniem – to może świadczyć o bólach kręgosłupa;
  • kłębienie się, wzrost agresji, spięcie, intensywne miauczenie – są to objawy bólu narządów wewnętrznych;
  • unikanie jedzenia, ślinienie, gryzienie – objawy bólu zębów.

Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyć. Oczywiście takie nietypowe zachowanie kota nie musi świadczyć o rozwoju poważnej choroby, ale lepiej dmuchać na zimne i w porę zgłosić się do weterynarza, aby zaoszczędzić pupilowi niepotrzebnych cierpień.

Podziel się tą wiedzą

© 2019 ANIMAL GARDEN |  Created with ♡ by Gienia Creative